Roboti umí poker a blafovat – je to příležitost, nebo důvod k obavám?

Je tomu přibližně rok, kdy padnul ve vývoji umělé inteligence (UI) důležitý milník – software Libratus porazil profesionální hráče pokeru. Během 20 dnů sehráli 4 profesionálové proti umělé inteligenci 120 tisíc partií klasického Texas Hold'em pokeru a v podstatě přišli o 1,76 milionu dolarů. Problémem ovšem není, že si umělá inteligence podala člověka, protože už v minulosti software lépe hrál šachy nebo go. Problémem je, jak a proč vyhrál Libratus i v pokeru

Zveřejněno
06
Únor 2018
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Je tomu přibližně rok, kdy padnul ve vývoji umělé inteligence (UI) důležitý milník – software Libratus porazil profesionální hráče pokeru. Během 20 dnů sehráli 4 profesionálové proti umělé inteligenci 120 tisíc partií klasického Texas Hold'em pokeru a v podstatě přišli o 1,76 milionu dolarů. Problémem ovšem není, že si umělá inteligence podala člověka, protože už v minulosti software lépe hrál šachy nebo go. Problémem je, jak a proč vyhrál Libratus i v pokeru.

Nebudu vás napínat, ostatně prozradil to už titulek článku. Libratus zkrátka blafoval. A to je dovednost, která zatím náležela pouze lidem. Počítačům jsme věřili, že jsou bezelstné a pouze svědomitě plní naše pokyny, aniž bychom se jich museli bát. Do zdrojových kódů jsme si mohli pro větší jistotu vložit pojistky formou bezpečnostních protokolů a řízených scénářů. Teď ale nevíme, na čem jsme.

úmělá inteligence umí blafovat

V září 2017 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že národ, který se ve vývoji umělé inteligence dostane nejdále, ovládne svět.(1) A vizionář Elon Musk ne náhodou volá po mantinelech vývoje UI (spoluzaložil k tomu i organizaci OpenAI), protože ji považuje za největší hrozbu pro lidstvo (2), schopnou způsobit třetí světovou válku například preventivním úderem (3). Už v roce 2014 Stephen Hawking varoval před zničením lidstva umělou inteligencí. Zatímco lidstvo se evolučně vyvíjí pomalu, UI by se mohla pro vyšší efektivitu sama zcela přetvořit velmi rychle. Hawking nerozporuje užitek současných „primitivních“ UI, pouze upozorňuje na riziko neznámého – co se stane, až umělá inteligence přesáhne tu naši. (4)

Jak je k něčemu takovému ještě dlouhá cesta, netuším. Přítomnost sází na formy UI, které Hawking pokládá za primitivní. Známe je třeba z mobilního telefonu a budou nás obklopovat čím dál více. Analytická společnost Gartner vidí UI jako součást digitální transformace, která už zasáhla všechna odvětví. Nadcházející roky tak budou patřit inteligentním věcem, aplikacím a analytice. (5) Z pohledu podnikové sféry UI více pronikne do primárních systémů ERP. Například společnost Infor patřící mezi pětici největších světových výrobců podnikových informačních systémů vloni uvedla platformu Coleman, kterou už v ERP začlenila do obchodní a zdravotnické oblasti a letos ji rozšíří i do průmyslových odvětví. Oficiálně je jejím úkolem maximalizovat lidský potenciál.(6)

Jak si tedy hrát s ohněm a nespálit se? Můžeme doufat, že UI udržíme pod kontrolou. Nechejme ji strojově se učit, dolovat data a pomáhat nám v každodenní práci i v běžném životě. Když Libratus porazil profesionální pokerové hráče blafováním, redaktoři magazínu Fortune ihned přispěchali s nápadem, že by UI mohla vyjednávat lepší ceny dopravy i finančních transakcí bez ohledu na objem. (7)

Ale mějme neustále na paměti, že UI už nás umí obalamutit.

1 https://twitter.com/verge/status/904628400748421122

2 http://www.bbc.com/news/technology-35082344

3 https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/umela-inteligence-zpusobi-treti-svetovou-valku-mysli-si-miliardar-musk-chce-urad_1709050839_haf

4 http://www.bbc.com/news/technology-30290540

5 http://sciencemag.cz/top-technologicke-trendy-2018/

6 https://diginomica.com/2017/07/11/infor-launches-coleman-ai-platform-rethink-erp-questions-remain/

7 http://fortune.com/2017/01/12/ai-vs-man-poker-match/