Digitalizovat? Jistě, jen odkud začít…

Pro výrobní společnosti je digitalizace nástrojem naprosto běžným. A jak se ukazuje, stává se nenahraditelnou i pro firmy logistické a přepravní. Inovativní řešení využívající nové technologie se v logistice uplatňují v rámci Industry 4.0 nebo Smart Industry. Dostupnost sofistikovaných řešení je však z řady důvodů pro mnohé omezená. To ovšem podle Jaroslava Bazaly (prezident Logistické akademie) nesmí být překážkou s digitalizací začít.

Zveřejněno
09
Listopad 2020
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Pro výrobní společnosti je digitalizace nástrojem naprosto běžným. A jak se ukazuje, stává se nenahraditelnou i pro firmy logistické a přepravní. Inovativní řešení využívající nové technologie se v logistice uplatňují v rámci Industry 4.0 nebo Smart Industry. Dostupnost sofistikovaných řešení je však z řady důvodů pro mnohé omezená. To ovšem podle Jaroslava Bazaly (prezident Logistické akademie) nesmí být překážkou s digitalizací začít.


Trendy nejsou pro všechny (zatím)

Takzvaná 4. průmyslová revoluce zásadně ovlivňuje i procesy v logistice a distribuci zboží. Chytré továrny využívající autonomní strojové učení si ale může dovolit jen omezená množina podnikatelů.

„Trendem je pořizovat data z procesů automaticky pomocí čidel a snímačů, nejlépe úplně eliminovat jejich zadávání člověkem. Z nástrojů pro logistiku v úrovni Industry 4.0 však není všechno dostupné všem,“ popisuje J. Bazala s tím, že digitální dvojče nebo rozšířená realita jsou samozřejmě skvělá věc.

Příklady táhnou

Digitální dvojčata testoval například před dvěma lety potravinářský a drogistický gigant Unilever, což firmě během prvního roku přineslo úspory provozních nákladů ve výši 2,5 mil. USD a zajistilo zvýšení produktivity o 3 procenta. Digitální sklad využívá také globální logistická společnost DHL pro manipulaci s produkty firmy Tetra Pak v Singapuru. Digitální dvojče dodavatelského řetězce přijímá data z fyzického skladu v reálném čase, nepřetržitě sleduje a vyhodnocuje aktuální procesy a identifikuje optimální řešení pro uložení zboží.

Za který konec digitalizaci vzít

Dodavatelský řetězec pracující s chytrou logistikou může samozřejmě lépe optimalizovat svůj výkon, je efektivnější a snadněji odhaluje příležitosti pro růst. Jsem přesvědčen, že v našich podmínkách ho zatím mohou implementovat jen některé z firem, protože je značně finančně, technologicky i procesně náročný. Jeden základní přínos je však k dispozici širokému spektru firem – elektronická čidla a čtecí zařízení všeho druhu jsou dnes dostupná za velmi příznivé ceny,“ říká přední český specialista na logistiku a její procesy.

Je tedy nasnadě, že začít s digitalizací není otázkou miliardových investic. „Eliminace chyb v datech zadávaných člověkem je hned první benefit digitalizace. A postupné budování na data bohatého informačního systému je skvělou, a vlastně nezbytnou, přípravou pro implementaci nových, vyšších funkcionalit,“ tvrdí J. Bazala.

Připravme se na budoucnost

Přední světová výzkumná a poradenská společnost Gartner předpovídá digitalizaci v logistice velkou budoucnost. Její výzkum z roku 2018 ukázal, že 13 procent firem pracujících na projektech umělé inteligence již využívá digitální dvojčata a celých 62 procent pracuje na jejich implementaci.

„Předpovídali jsme, že do roku 2022 nasadí více než dvě třetiny společností, které zavedly umělou inteligenci, do výroby alespoň jedno digitální dvojče. Tohoto čísla by mohlo být dosaženo dokonce dříve,“ vyjádřil se Benoit Lheureneux, viceprezident výzkumu Gartner.