Transportní systém LEO – automatizace v logistice dostupná i menším firmám

Pro skladování většího množství materiálu a zboží není vždy potřeba vytvářet kolosální infrastruktury ani složité instalace. Jde to i mnohem jednodušší, cenově dostupnou a přitom efektivní cestou. Společnost BITO vyvinula velmi flexibilní produkt na poli logistiky, který je škálovatelný, resp. dokáže se přizpůsobit specifickým požadavkům svého majitele. Jedná se tak i o postupnou cestu, jak zakomponovat robotiku do svých skladů. Na jakém principu funguje LEO – AGV?

Zveřejněno
16
Leden 2018
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Pro skladování většího množství materiálu a zboží není vždy potřeba vytvářet kolosální infrastruktury ani složité instalace. Jde to i mnohem jednodušší, cenově dostupnou a přitom efektivní cestou. Společnost BITO vyvinula velmi flexibilní produkt na poli logistiky, který je škálovatelný, resp. dokáže se přizpůsobit specifickým požadavkům svého majitele. Jedná se tak i o postupnou cestu, jak zakomponovat robotiku do svých skladů. Na jakém principu funguje LEO – AGV?

V České republice je automatizace postupná

Automatizace v globálním pojetí je nákladná záležitost. Ne, že bychom byli skrblíci, ale jsme většinou vůči novým produktům velmi opatrní a je patrné, že raději postupujeme po menších krůčcích. Řada z českých firem proto automatizuje jen některé části výroby nebo manipulace a nenakupuje vše najednou, nýbrž po jednotlivých robotech a výrobních linkách. Nicméně i tyto postupné a malé kroky firmě hodně pomohou.

Mnoho firem by se rádo vyrovnalo Amazonu, který už nyní využívá přibližně 45 tisíc robotů, kteří v obřích logistických centrech pracují se zbožím – vybírají ho na základě objednávek nebo doplňují naskladněné produkty do regálů. Tato investice sice ve výsledku šetří desítky milionů dolarů na manipulaci se zbožím, ale do stavu, ve kterém Amazon v současné době je, se nedostal ze dne na den. Vedle finančních prostředků je pak všudypřítomnou překážkou obava z budoucího nedostatku pracovních míst. Nicméně je zbytečná. I obchod s počítači a elektronikou Alza si stojí za tím, že ještě dlouhou dobu budou ve skladech pracovat lidé. Existuje totiž velká rozmanitost tvarů a velikostí zboží, čímž tento proces nelze zcela automatizovat.

BITO storage system a jejich dopravní systém LEO Locative

LEO Locative je podle společnosti BITO nejjednodušším a také cenově nejdostupnějším AGV (Automated Guided Vehicle) na trhu. Není potřeba budovat infrastruktury ani instalovat zařízení, kolejnice či jiné doplňkové vybavení. Postačí jen hladký povrch, po němž se může toto robotické zařízení pohybovat. Tím se otevírají možnosti používání LEO Locative v šiřším provozu.

Automatizace v logistice LEO AGV

Veškeré příkazy potřebné pro směrování LEO Locative jsou vykonávány prostřednictvím kódovaných značek na podlaze. Ty poskytují veškeré potřebné informace a instrukce jako jsou místo určení, vyzvednutí, odložení, doba trvání zastávek, kterou cestou se vydat apod. Unese kontejnery a krabice o hmotnosti do 20 kg a ve velmi krátkém čase je možné mu nastavit nové úkoly. Vedle toho lze s jeho pomocí realizovat a testovat nápady, které podporují procesy Kaizen a CPI, bez dlouhého plánování. K ovládání a nastavování tras pro LEO Locative nepotřebujete ani žádnou vnější podporu a využívání speciálního rozhraní.

Není nutné být gigantem, konkurenční výhodu mohou takto získat i maloobchodníci a menší výrobci.

LEO - AGV v případovce také na Logistics Ride 2018

A o automatizaci a především o systému LEO v praxi vám více poví Martin Hynčica z BITO skladovací technika. Tak jak bývá pro Logistics Ride zvykem, formou případovky vám přiblíží implementaci a provoz automatizace v různých firmách různých velikostí. Takže se můžete těšit na zajímavé postřehy z praxe a best practices. Automatizace v logistice hrou v podání Martina Hynčici už 19. a 20. dubna 2018 v ostravském Gongu!

Martin Hynčica na Logistics Ride 2018