Logistická stories #4: Michael Rada

V rámci nové série rozhovorů Logistické akademie Vám postupně představíme ty největší kapacity (nejen) české logistiky. Jsme hrdí na to, že můžeme říct, že jsou tito špičkoví logistici neodmyslitelně spjati také s Logistickou akademií. Z rozhovorů se dozvíte nejen to, jaké byly jejich první logistické krůčky a začátky, ale také co je u logistiky udrželo až do dnes. Vždy se jich také zeptáme na to, v čem spatřují aktuální největší výzvy současné logistiky.

Zveřejněno
08
Únor 2021
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

V rámci nové série rozhovorů Logistické akademie Vám postupně představíme ty největší kapacity (nejen) české logistiky. Jsme hrdí na to, že můžeme říct, že jsou tito špičkoví logistici neodmyslitelně spjati také s Logistickou akademií. Z rozhovorů se dozvíte nejen to, jaké byly jejich první logistické krůčky a začátky, ale také co je u logistiky udrželo až do dnes. Vždy se jich také zeptáme na to, v čem spatřují aktuální největší výzvy současné logistiky.

V dnešním rozhovoru jsme vyzpovídali Michaela Radu, otce projektu Mezinárodního obchodního centra a udržitelného rozvoje, a jednatele a prezidenta společnosti IBCSD LAB s.r.o. V logistice se pohybuje již od roku 1991. Je pravým logistickým inovátorem a vizionářem, jak sám říká “Neexistence pro mne není překážkou, jen prvním krokem k nové výzvě.” V rámci svých aktivit ve společnosti IBCSD se zaměřuje na prevenci a minimalizaci objemu průmyslového odpadu, díky čemu chce “vytvořit svět bez plýtvání”. Kromě toho implementuje a propaguje nástroj pro zvýšení efektivity GSC a snížení nákladů Logistics Efficiency Design. V neposlední řadě nesmíme opomenout jeho lektorskou činnost pro Logistickou akademii, kde se specializuje na otázky účinnosti a snižování nákladů.

Co (nebo kdo) Vás přivedl k logistice?

Náhoda. Ačkoli jsem po vojně a návratu z ročního pracovního pobytu jako au pair v Anglii o logistice nic nevěděl, zareagoval jsem na inzerát společnosti SCHENKER a měl štěstí na vynikající nadřízené Jaroslava Müllera, Dietera Adlera, Vladimíra Handla a další kolegy a kolegyně, kteří mi pomohli zjistit, že logistika je oborem, který mne naplňuje.

Co Vás u logistiky drží?

Právě Dieter Adler, německý kolega, vždy říkal "Logistiku mám rád, protože je každý den jiná.” a to je držák, který drží i mne. Zároveň však jsem člověk systémový, a proto mi vyhovuje nastavování a boření pravidel, v případě zjištění, že k jednomu či druhému je třeba přistoupit proto, aby došlo ke zefektivnění. Jsem rád, že si klienti i partneři výstupů mé práce nejen váží, ale dokáží na nich stavět, a to ve všech oblastech, včetně udržitelnosti, systémové prevence plýtvání a samozřejmě i INDUSTRY 5.0.

Čím přispěla Logistická akademie?

Logistická akademie se mi stala druhým domovem a tím, že mě přijala za svého, i bez akademického logistického vzdělání, je pro mne velkou ctí. Svůj profesní život jsem po Gymnáziu začal jako dělník v ocelárnách POLDI KLADNO a i díky Logistické akademii dnes mohu přednášet na vysokých i středních školách a pomáhat českým i mezinárodním firmám a korporacím ke zlepšení logistiky, subdodavatelských řetězců a nejen jich. Dále mi každé setkání s pracovníky Logistické akademie i jejími klienty dává možnost se neustále učit, což využívám k tomu, abych i já byl lepším lektorem při kurzech, které pro klienty Logistické akademie vedu se zaměřením na inovace a udržitelnost.

Co v současnosti cítíte jako největší výzvu pro Vás coby logistika, resp. pro Vaši specializaci v logistice?

Za největší osobní logistickou výzvu dneška považuji schopnost ustát globální expanzi INDUSTRY 5.0. Zahájení činnosti ambasadora pro INDUSTRY 5.0 v Indii, jednání o stejné pozici v Indonésii, Japonsku, Ghaně, Velké Británii a USA a rychle na sebe navazující sled vystoupení na odborných konferencích v zahraničí prodloužilo mou běžnou pracovní dobu na 12 - 14 hodin denně a nutí mne do maxima využívat základů a nástrojů, které jsem postavil a definoval a jsou součástí mé výuky a workshopů. 6R, L.E.D., CTM a další mám možnost každý den aplikovat nejen u druhých, ale i u sebe.

Budu-li hovořit obecněji, pak za velmi velkou výzvu považuji například plánované spuštění CARGO VZDUCHOLODÍ, či zahájení multi-oborové spolupráce, které ještě nedávno byla pro mnohé nepředstavitelná.

Co vzkážete mladým lidem, kteří se rozhodují o svém povolání nebo komukoli, kdo uvažuje o kariéře logistika?

Buďte ČLOVĚKEM, je to totiž ten největší z titulů, kterého můžete dosáhnout. Logistika Vás provází a bude provázet celý život, a proto Vám její zvládnutí může pomoci žít život smysluplný. Jděte jí vstříc bez ohledu na věk a postavení, protože změna začíná vždy na jediném místě, ve Vaší vlastní mysli.

Poznámka Prezidenta Logistické akademie „pod čarou“:

Každý z nás má nějakou představu o člověku, kterého lze nazvat inovátorem, či vizionářem! Já si už nikoho představovat nemusím, protože znám pana Michaela Radu. Svět (a my v něm) potřebuje něco víc, než chrlení nápadů a neotřelých myšlenek. Jaké by bylo vizionářství bez odvahy vize realizovat? K čemu by bylo novátorství bez hlubokého a nehraného respektu k myšlenkám a nápadům druhých? V osobnosti Michaela Rady se zasnoubil technický genius s láskou k člověku. On bude stejně zaujatě vymýšlet upotřebení zdánlivého průmyslového odpadu (což ve svém důsledku ušetří jeho producentovi miliony), jako "vést za ruku" náhodného kolemjdoucího, aby jej zcela nezištně naučil něčemu užitečnému. Málokdo by si mohl pohoršit, kdyby chtěl mít auru pana Rady ... a pokud máte z toho co píšu pocit, že ho mám rád, tak jste to trefili :).