Logistická stories #3: Petr Sysel

V rámci nové série rozhovorů Logistické akademie Vám postupně představíme ty největší kapacity (nejen) české logistiky. Jsme hrdí na to, že můžeme říct, že jsou tito špičkoví logistici neodmyslitelně spjati také s Logistickou akademií. Z rozhovorů se dozvíte nejen to, jaké byly jejich první logistické krůčky a začátky, ale také co je u logistiky udrželo až do dnes. Nebude chybět ani otázka v čem spatřují aktuální největší výzvy současné logistiky.

Zveřejněno
22
Leden 2021
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

V rámci nové série rozhovorů Logistické akademie Vám postupně představíme ty největší kapacity (nejen) české logistiky. Jsme hrdí na to, že můžeme říct, že jsou tito špičkoví logistici neodmyslitelně spjati také s Logistickou akademií. Z rozhovorů se dozvíte nejen to, jaké byly jejich první logistické krůčky a začátky, ale také co je u logistiky udrželo až do dnes. Nebude chybět ani otázka v čem spatřují aktuální největší výzvy současné logistiky.

Tentokrát nám na sadu otázek Logistických stories odpovídal Ing. Petr Sysel, CLog., který má v Logistické akademii na starosti trénink v oblasti řízení dodavatelského řetězce, managementu logistiky, a především logistiky skladování a distribuce. Kromě svého působení v Logistické akademii v minulosti Petr Sysel zastával různé pozice ve struktuře armádní logistiky u útvaru rychlého nasazení AČR a pracoval také jako Logistic Manager distribučního centra holandsko-německého holdingu MOTIP DUPLI Group. V současnosti pracuje na pozici Production & Warehouse Manager u nadnárodní společnosti Banta Global Turnkey. Tato společnost zajišťuje služby v oblasti SCM pro globální řetězce v odvětvích Hi-Tech a Medical. Petr Sysel se ve svém pracovním životě řídí mottem: „Selský rozum pomáhá dojít k jednoduchému řešení … a taková řešení bývají nejúčinnější.“

Co (nebo kdo) Vás přivedl k logistice?

Náhoda... V rámci strojní fakulty vysoké vojenské školy jsem studoval obor Raketová technika. Po promoci, v roce 1992, se v české armádě děly velké změny a vznikaly nové obory. "Rakeťáky" tolik nepotřebovali, ale logistiky naopak ano. No a tak jsem vlastně byl u toho, když se transformovala logistika u AČR dle standardů NATO.

Co Vás u logistiky drží?

"Upřímně nevím jak popsat to pouto, jen vím, že je opravdu pevné. Začátky vztahu (než se změní v pevné pouto) bývají těžké a mně možná pomohla právě Armáda.

Získal jsem tam hrdost na svůj obor. Dnes, po 28-mi letech v logistice, by se možná dalo mluvit i o setrvačnosti. A tak asi nejlépe to vystihuje úsloví "Šakali vyjí, ale karavana musí jít dál.”

Čím přispěla Logistická akademie?

Vše kolem nás se dynamicky vyvíji a logistika samozřejmě také. Aby člověk v oboru obstál, musí se neustále rozvíjet. V roce 2012 jsem si našel komplexní vzdělávací program Logistické akademie, do kterého jsem se ihned přihlásil. Akademie mi pomohla uspořádat si dosavadní zkušenosti "nabrané cestou", nasměřovala mě k novým praktickým znalostem a umožnila se setkat se mnoha dalšími logistiky z praxe... to je parádní mix důvodů, proč se zde cítíte tak dobře. No, a tak jsem začal s Logistickou akademií spolupracovat i nadále.

Co v současnosti cítíte jako největší výzvu pro Vás coby logistika, resp. pro Vaši specializaci v logistice?

Udržet krok a vyjít s dechem ! ... to myslím v nadsázce. Nicméně je v té větě kus pravdy. Dnešní svět se rychle mění a to nemám na mysli hned pandemii. Logistika musí držet krok, protože může stát za nezdarem jinak skvělých projektů. Pokud nechceme, aby byla logistika brzdou, musí se logistici učit "vidět za roh" a současně posilovat svou schopnost rychlé transformace, být agilní.

Co vzkážete mladým lidem, kteří se rozhodují o svém povolání (nebo jakýkoli vzkaz komukoli)?

Pátrejte po smyslu, pracujte na důležitých věcech, hledejte jednoduchá řešení namísto těch složitých, používejte selský rozum a neusněte na vavřínech ... pokud Vám to dává smysl, pak budete určitě skvělými logistiky!

Poznámka Prezidenta Logistické akademie „pod čarou“

Kdybych měl demonstrovat, co to znamená, když někoho logistika baví - ukázal bych na Petra Sysla. Petr logistikou "překypuje" a to je velké štěstí pro Logistickou akademii, neb jemu pak nezbývá než své znalosti a zkušenosti předávat dál. Naši frekventanti si lektora Petra Sysla nemohou vynachválit. A je tu ještě jedna role, kterou zastává profesionálně i lidsky excelentně - účast při obhajobách diplomů, které Logistická akademie uděluje. Když je Petr členem oponentní komise, vím, že naše dvě základní firemní hodnoty - náročnost a přívětivost - budou uplatněny měrou nejvyšší. Naštěstí si ani nevzpomínám, že by v posledních letech u nějakých obhajob chyběl ;-)