Autonomní – slovo, které v logistice nabývá na významu

V loňském roce se uskutečnily první testy autonomních nákladních vozidel v Austrálii v Adelaide. Autonomní automobily jsou v báňském průmyslu v západní Austrálii již několik let běžnou záležitostí. Takže toto aktuální téma nám nemohlo uniknout.

Zveřejněno
02
Leden 2018
Autor
Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog.
Sdílet

Akademický slovník cizích slov praví o pojmu autonomie toto:

Samospráva, forma určité relativní samostatnosti v rámci většího celku, samostatné rozhodování při zachování jednoty celku.

Výstižná definice i pro rozvoj logistiky, že ano?

Autonomie na silnicích

V loňském roce se uskutečnily první testy autonomních nákladních vozidel v Austrálii v Adelaide. Autonomní automobily jsou v báňském průmyslu v západní Austrálii již několik let běžnou záležitostí. Když se podíváme do Spojených států, zde, v největším pivovarnickém podniku v USA jménem Anheuser-Bush, testovali plné zatížení hotových výrobků téměř bez řidiče (řidič byl v kabině kamionu, ale ne na sedadle řidiče).

Vozy bez řidiče se už osvědčily jako reálný způsob, jak snížit náklady na dopravu. Jakmile bude autonomní doprava přijata z právního, bezpečnostního a sociálního hlediska, nebude již nic bránit zavedení těchto vozidel do běžného života. Samozřejmě to nebude hned, ještě to bude vyžadovat nějaký čas, ale je jisté, že se tento trend bude každým rokem posilovat.

Tesla v listopadu představila autonomní kamión

Krásným prototypem autonomního vozidla je elektrický tahač Semi od Tesly. Má celou řadu vychytávek a jeho výroba by měla být zahájena v roce 2019. Čím je tahač Semi typický?

„Semi zvládne na jedno nabití ujet 800 km při maximálním zatížení a dálniční rychlosti. Z nuly zvýší rychlost na 96 kilometrů za hodinu bez nákladu za pět sekund a s nákladem za 20 sekund. Náklad může vážit až 36 300 kilogramů. Baterie se nabíjí 30 minut. Interiér je prostorný se sedadlem uprostřed, kolem něhož jsou umístěny dvě dotykové obrazovky. Vůz má akumulátor zabudovaný do podvozku a čtyři motory. Semi má také poloautonomní řídicí systém stejný jako osobní automobily Tesly. To znamená, že se bez zásahu řidiče udrží v jízdním pruhu, jede stanovenou rychlostí a je schopen zpomalit, pokud se přiblíží k překážce. Místo zpětných zrcátek má kamery, což napomáhá jeho aerodynamičnosti.“

Výroba tahače vyžaduje ještě spoustu příprav a nových řešení, ale když to vezmeme v globálu, chybí už jen skutečně malý kousek, aby se po cestách proháněly skutečně luxusní autonomní vozidla.

Autonomie ve skladech

Autonomii ve skladech má pod palcem Linde Material Handeling. V tomto roce představila společnost Linde na veletrhu LogiMAT svůj prototyp inventurního dronu. „Spojením dronu a automatického stohovacího vozíku vznikne řešení, které umožní v halách nepřetržitý provoz dronu, a to včetně jeho napájení. Použitím dronů se v budoucnu zásadním způsobem zjednoduší provádění inventur ve skladech.“ Přesně se jedná o dron Flybox a automatický stohovací vozík L-MATIC. Fungují na principu geonavigace, která pracuje s přesnou polohou dronu, pozemními souřadnicemi a aktuální výškou dronu. Je to důmyslná symbióza, která zásadním způsobem zjednodušuje povinné postupy inventur a šetří firmám drahocenný čas. Dron je totiž navržen tak, aby pracoval zcela nezávisle a prováděl inventuru mimo běžné pracovní hodiny, v noci, o víkendech nebo třeba i během vánočních svátků. Dron předvedený na LogiMATu je prototyp. Jeho uvedení na trh je plánováno nejdříve v roce 2018.

Pokud by vás zajímalo, jestli se autonomními řešeními zabývá i někdo v České republice, pak ano, je tomu skutečně tak.

Jedněmi z takových firem jsou Drone Services a Robodrone. Chtěli byste se o českých vývojářích dozvědět něco více? Pak si přečtěte zajímavý článek pod názvem Vývojáři připravují první nasazení dronů při inventurách. Prosadí se hlavně venku v průmyslových areálech.